نگاهی به ویژگی‌های نگارش آینده نسخه(Enterprise) لینوکس ردهت(بخش پایانی)

نگاهی به ویژگی‌های نگارش آینده نسخه سازمانی (Enterprise) لینوکس ردهت(بخش پایانی)
اشاره:
ماهنامه شبکه - با گسترش بیشتر لینوکس در سرورها و کاربردهای سازمانی، نگاه‌ها بیش از پیش به سمت لینوکس انترپرایز ردهت متمایل می‌شود. این روزها ردهت مشغول آماده‌ شدن برای ارائه نسخه جدید خود با ویژگی‌های جدیدی است که مدیران آی‌تی نیاز دارند و در همین راستا با برگزاری نشستی، ویژگی‌های نسخه آینده توزیع خود را برای مشتریان و توسعه‌دهندگان تشریح کرد


Banner Advertisement

با گسترش بیشتر لینوکس در سرورها و کاربردهای سازمانی، نگاه‌ها بیش از پیش به سمت لینوکس انترپرایز ردهت متمایل می‌شود. این روزها ردهت مشغول آماده‌ شدن برای ارائه نسخه جدید خود با ویژگی‌های جدیدی است که مدیران آی‌تی نیاز دارند و در همین راستا با برگزاری نشستی، ویژگی‌های نسخه آینده توزیع خود را برای مشتریان و توسعه‌دهندگان تشریح کرد.

سیستم‌های فایلی 
 ریک ویلر، سخنران بعدی در نشست ردهت ۲۰۱۲ بود. او مدیر ارشد مهندسی سیستم‌های فایلی است و درباره پشتیبانی RHEL سری۷ از سیستم‌های فایلی مختلف صحبت کرد.او با بیان این‌که نسخه‌های ابتدایی RHEL5 انتخاب‌های محدودی در مورد ‌سیستم‌فایلی داشت، از اضافه شدن ext4، GFS2، XFS و پشتیبانی از FUSE به نسخه‌‌های بعدی سری۵ و btrfs و NFS موازی (pNFS) به عنوان پیش‌نمایش فناوری در سری۶ لینوکس ردهت خبر داد. ویلر از پشتیبانی RHEL7 از ‌سیستم‌های‌ فایلی  ext4، XFS و btrfs به صورت پارتیشن بوت یا دیتا سخن گفت و همچنین عنوان کرد که سیستم‌های‌فایلی قدیمی‌تر ext2 و ext3 نیز در نسخه بعدی به‌طور کامل پشتیبانی شده و از درایورهای ext4 استفاده خواهند کرد. RHEL 5 6 و   با محدودیت ۱۶ ترابایتی برای ext4 و محدودیت ۱۰۰ ترابایتی برای XFS مواجه بودند، اما RHEL7 به هدف نهایی پشتیبانی از ۲۵۰ ترابایت برای GFS2 و ۵۰۰ ترابایت برای XFS و البته محدودیت ۱۶ ترابایتی برای btrfs و ext4 خواهد رسید. به گفته او، این محدودیت‌ها به صورت عملی آزمایش شده‌اند و مقادیر تئوریک نیستند!پشتیبانی سامبا از پروتکل SMB3.0 و پشتیبانی ماجول CIFS کرنل از SMB2.1 دیگر ویژگی‌های نسخه آینده ردهت هستند؛ که حدود یک سال دیگر منتشر خواهد شد.

آینده
در ادامه این کنفرانس، دنیس‌‌دوماس درباره پایه سیستم‌عامل نسخه آینده، نصب، بسته‌های نرم‌افزاری و توابع اساسی، مطالب خود را ارائه داد.به گفته وی، اضافه شدن دو گزینه جدید به دستور kickstart volgroup برای اختصاص فضای استفاده نشده به‌صورت پیش‌فرض، افزایش فضای SWAP برای سیستم‌های با مقدار رم بالا، سه‌بار سعی در بارگذاری بسته‌ها پس از خطا در دریافت آن‌ها، پشتیبانی از گزینه کشف VLAN در FcoE و استفاده از تمام دستگاه‌های شبکه‌ای برای نصب به منظور فعال‌سازی خودکار فضاهای ذخیره‌سازی FcoE پس از بوت دوباره، فضای کاربری کاملاً از نو نوشته شده، کاهش حداقل میزان رم موردنیاز برای نصب به ۵۱۲ مگابایت و استفاده از بوت‌لودر GRUB2، ویژگی‌های آناکوندا (برنامه نصب کننده) نسخه آینده ردهت خواهند بود.یکپارچه سازی yum/anaconda/LVM2 جهت کمک به ارتقای RHEL6 به RHEL7، امکان دانلودهای همزمان توسط یام، اضافه‌شدن دستور  show-changed-rco در بسته yum-utils، به‌روزرسانی Bind، Nmap و Rsyslog و چندین ویژگی دیگر، از جمله مواردی هستند که تا‌کنون قطعی شده‌اند اما قطعاً تا زمان انتشار، ویژگی‌های بسیار دیگری نیز به آن‌ها اضافه خواهد شد.

امنیت
«جک ری‌دن» مدیر ارشد امنیت درباره مباحث امنیتی RHEL7 سخنرانی بعدی را ایراد کرد. سخنان او به پنج بخش SELinux، پروتکل اتوماسیون امنیت محتوا (SCAP)، اطمینان نرم‌افزاری، استانداردها و گواهی‌نامه‌ها و ویژگی‌های امنیتی نسخه آینده تقسیم می‌شد. مباحث امنیتی، همگی به موارد رعایت شده در نسخه‌های سری ۵ و ۶ و مزایا و ویژگی‌های بخش‌های مختلف امنیتی مربوط می‌شد اما بخش آخر سخنان وی، به ویژگی‌های امنیتی RHEL7 اشاره داشت.اهرم‌های sVirt و cgroups برای تأمین امنیت سخت‌افزارهای به اشتراک گذاشته شده در LXC، پشتیبانی از عملیات رمزنگاری لوله‌ای برای افزایش بازدهی، بررسی قوانین sudoerها  در دایرکتوری ریموت از طریق)SSSDسرنام  System Security Services Daemon)، کاهش حملات سطحی برای امنیت مجازی‌سازی، توانایی ارائه کلید عمومی SSH کاربران به سرورها به صورت مدیریت مرکزی کلیدهای SSH و یکپارچه‌سازی با اکتیو دایرکتوری ویندوز جهت احراز هویت  کاربر و اتصال سیستم او به دامنه، از ویژگی‌های امنیتی تثبیت شده برای نسخه آینده لینوکس انترپرایز ردهت  خواهند بود.

دسکتاپ
جاناتان بلندفورد مدیر مهندسی راه‌حل‌های میزکار، سخنرانی بعدی را درباره ویژگی‌های دسکتاپ ردهت انجام داد. سخنان او شامل سه بخش سازگاری سخت‌افزاری، برنامه‌ها و میزکار در نسخه‌های آینده ردهت می‌شد. تجربه استفاده از تبلت شرکت Wacom در RHEL6.3 بهبود یافته است. همچنین قابلیت اعتماد ویژگی رومینگ وای‌فای در محیط‌های سازمانی، پشتیبانی از تأیید هویت EAP-FAST، پشتیبانی بهتر از تأیید هویت وای‌فای بر پایه توکن، یکپارچه‌سازی پشتیبانی آی‌پی از طریق رابط Infiniband و ارتقای VPN، از ویژگی‌های نسخه جدید  Network Manager استفاده شده در این نسخه هستند. OpenOffice 3.2.1 نیز در RHEL6.3 جای خود را به لیبره آفیس ۳/۴/۵ داده است. به‌عنوان برخی از ویژگی‌های مهم این مجموعه نرم‌افزاری می‌توان به سازگاری کامل با نسخه قبلی، اجرای سریع‌تر و مصرف حافظه کمتر و رابط کاربری تمیزتر اشاره کرد.
جایگزینی کامل spice برای دستیابی به ماشین‌های مجازی محلی، پشتیبانی بهتر از ماشین‌های میهمان لینوکسی، رندر سریع‌تر و استفاده از xinerama، انتقال USB محلی به KVM بدون نیاز به درایور و پشتیبانی از تمامی سیستم‌عامل‌های میهمان، ویژگی هات‌پلاگ و کنترل کامل دسترسی میزبان و قرار گرفتن کامل درایورهای ویندوزی در مجازی‌سازی دسکتاپ، از ویژگی‌هایی هستند که در RHEL6.3 وجود داشته‌اند. او همچنین اظهار کرد که این تیم هنوز در مرحله برنامه‌ریزی برای مجازی‌سازی دسکتاپ در RHEL 6.4 و RHEL 7 است.


ابزارهای توسعه
 مت نیوسام، مدیر مهندسی تیم ابزارهای توسعه ردهت در مورد ابزارهای نسخه آینده ردهت مطالبی ارائه داد. نیوسام با عنوان جشن ۲۵سالگی gcc/gdb در امسال و پایداری و کارایی ابزار ردهت عنوان کرد که آن‌ها در انتشارات اصلی RHEL تا ده سال به‌صورت فعال پشتیبانی می‌شوند.وی، استفاده از استاندارد ISO C/C++ 11، استفاده از افزونه‌هایی برای تضمین دستیابی اتمیک به حافظه و موازی و همزمان‌سازی کدهای gcc را از ویژگی‌های مجموعه کامپایلر گنو در نسخه آینده ردهت دانست. نیو‌سام همچنین به systemtap، pcp و dyninst به عنوان ابزارهای جدید برای مانیتورینگ و مدیریت، گزینه پیاده‌سازی فضای کاربری خالص و کتابخانه جدید برای وصله زدن کدها در زمان اجرا اشاره کرد. OpenJDK و اکلیپس نیز دیگر ابزارهای موجود در RHEL7 خواهند بود. همچنین نسخه آینده ردهت شامل ابزارهای مفید دیگری نیز در زمینه برنامه‌نویسی، دیباگ کردن و مانیتورینگ و مدیریت سیستم خواهد بود. 

جمع‌بندی
ردهت با انتشار نسخه‌های ۵ و ۶ خود، بیش از پیش در بازار سرورها  یکه‌تازی می‌کند؛ به‌ویژه از زمانی که زوزه فروخته شد، یکه‌تازی ردهت بیش از پیش به چشم آمد. هم‌اکنون ردهت خود را برای نسخه آینده که حداقل یک سال دیگر منتشر خواهد شد، آماده می‌کند و این نشان از آمادگی این شرکت برای یک جهش بزرگ و چیره شدن بیش از پیش بر بازار سرورها به کمک شرکای تجاری‌اش (اینتل، اچ‌پی و آی‌‌بی‌ام) دارد.
 باید منتظر ماند و دید که آیا نسخه آینده ردهت نیز می‌تواند همانند نسخه‌های گذشته سربلند بیرون آید

/ 0 نظر / 13 بازدید